Sabit fikirli, önyargılı olmak !!

Toplum için en zararlı insanlar kimdir biliyor musunuz? Önyargılı olanlardır.

 Cahil insan gurubunda oldukları için, fikri sabittirler.  Bilmedikleri bir konuyla ilgili fikir yürütürken aslında dünyadan haberleri yoktur. Oysa o konuyla ilgili her şeyi söyleme gücüne sahip olduklarını düşünürlerken, ne kadar gülünç duruma düştüklerinin fakında bile değildirler.

Savunduğu konu hakkındaki düşüncelerini birer birer çürütseniz dahi, savunduğu düşünceden vazgeçmeyip, ille de benim dediğim doğru derler.
Böyle insanlar, kendi görüşü haricindeki hiçbir görüşe hoş görüyle yaklaşmadığı için, ne kendileri farklı açılardan bakarlar ne de bakılmasına müsaade ederler.

Üstelik sürekli kendilerinin haklı olduğu gibi bir düşünce içindedirler.

 Her insan doğruyu ve güzeli arama çabasında olduğu sürece haklı olduğunu düşünebilir. İnsanın temel doğrularının olması kaçınılmazdır. Lakin, kişi hata yapabileceğini kabul ettiği sürece gelişebilir. Ayrıca aynı meseleye farklı açıdan bakmak gerektiğini bilen insanlar sürekli haklı olduklarını düşünmezler. Kişinin sürekli kendisini haklı görüp bunu ifade etmesi, çevresiyle sorunlar yaşamasına bunun sonucunda ruhsal dengesinin bozulmasına da sebep olur.

Farklılıklar, kişilerin hem iç dünyalarını, hem de davranışlarını geliştiren zenginliklerdir.

İnsanların kendilerine benzeyenlerden hoşlandıkları bir gerçektir. Kişilerarası farklılıklar ne kadar çok olursa önyargılar, anlaşmazlıklarında bir o kadar çok olur. Ancak bazı insanlar, kendi fikirleriyle örtüşmeyen insanlarla tartışma içerisine girdikleri zaman, incitici, kırıcı olurlar. Hatta ağzından çıkanı, kulakları duymaz… Sabit fikirli, önyargılı insanların, okudukları bir iki yazıyla, duydukları üç beş kelimeyle karşısındakini hemen yargılamada üstlerine yoktur…

 Burada dikkat edilmesi gereken hassas nokta; her insanın karşısındaki insanın şahsını incitecek hitaplarının sınırının nerede başlayıp, nerede biteceğinin farkında olması gerektiğidir..

Unutmamalı ki, her insan karşı fikirlere saygı duyduğu oranda saygıyı hak eder.

 Herkesin aynı düşüncede olmaması kadar doğal bir şey yoktur.

Herkes, kendisiyle aynı düşünceyi paylaşmayan insanlara da saygı duymasını bilmelidir.

 Hep ben biliyorum deyip,  kendi fikrini karşı tarafa benimsetmeye çalışmamalıdır.

Sonuç olarak; önyargılı insanlarla, hiçbir konuda uzlaşma sağlanamaz. Çünkü sabit fikirlidirler. Konuştuğunuz konuda uzman dahi olsanız, bu insanları ikna etme gibi bir başarı elde etmek çok zordur. En akıllı çözüm ya susup cevap vermemek, ya da her söylediğine ….  ….. :) deyip geçmektir.

Sevgi ve ışıkla..

 Diğer felsefe yazılarıma ulaşmak için;

 http://blog.milliyet.com.tr/Arsiv.aspx?UyeNo=1452641&rn=CT

 

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !